Deutsches Danzing

deutsches-danzing deutsches-danzing2

deutsches-danzing22  Fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia rok 2014.

Polyantha – jeżeli będziemy trzymać się tzw literatury i dostępnych opisów na ogół samopowielających się. Ogląd samej róży nie daje natomiast podstaw by tak jednoznacznie orzekać. Dlaczego nie Lambertiana?

Synonim – Deutsche  Danzing. Na owe czasy, gdy Peter Lambert nazwał tą różę Dazing był w równej mierze  polski co i niemiecki. Był Wolnym Miastem Gdańsk. Ale jak widzimy u Niemców zdrowo buzowało pod sufitem i równie chętnie widzieliby Deutsches Warschau – na co sobie w parę lat później pozwolili. Tego typu myślenie naszym sąsiadom nie jest obce. Podobnie, jak Rosji zamarzył się Krym albo Donieck to też długo się nie namyślali. Nie lubię takiego Lamberta jakim się stał pod koniec swego życia. Nie była to jednakże jakaś wyjątkowa postawa . Gdy w roku 1940 , Mathias Tantau wyhodował mieszańca herbatniego , to też nazwał go  Danzing ale wtedy już nie musiał nazywać go Deutsche Danzing, bo sobie go wzięli – jak swoje.

Hodowca  – Peter Lambert, rok 1935.

Kwiaty drobne, białe, z liliowymi brzegami pojedynczych  kwiatów.Powtarza kwitnienie.

Zapach – pachnąca.

Krzew – wysokości 60-90 cm.

Liście – ciemno zielone, gęsto rozmieszczone, zdrowe.

Pochodzenie -

Odmiana ta znajduje się w obrocie handlowym.

 

1 komentarz do “Deutsches Danzing”

  1. kralka napisał:

    Bardzo się cieszę, czytając tego posta i przede wszystkim oglądając zdjęcie Deutsches Danzig.
    Mam u siebie tą odmianę od paru miesięcy ale nie wiedziałam jak wygląda, gdyż nigdzie nie mogłam znaleźć o niej informacji, nawet na Hmf nie było jej zdjęcia. A dziś u mojego Deutsches Danzig rozwinął się pierwszy kwiat i jest identyczny z egzemplarzem z rosarium Carli Fineschi. Bałam się że mój może być pomylony….

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.