Miracle on the Hudson

miracle-on-the-hudson zeelandia

Fotografie – Nina Wroobel w Brooklyn Botanic Garden 2014 .

Krzewiasta, współczesny mieszaniec międzygatunkowy.

Synonimy – Bartolomew, Green Patriarch, Zeelandia .

Hodowca – Robert Neil Rippetoe, rok 2006.

Kwiaty – czerwone, średnicy około 8 cm, złożone z 5-8 płatków. Jak możemy to zobaczyć na fotografii kwiaty wyróżniają się bogatą aksamitną substancją a kolor jest czysty i soczysty. To bardzo udana odmiana. Kwitnie niezwykle obficie przez cały sezon bogatymi kiściami kwiatów. W klimacie chłodniejszym, ma tendencję do tworzenia kwiatów półpełnych ułożonych w dwu a nawet trzech okółkach płatków.

zeelandia zeelandia2

Zapach  umiarkowany.

Krzew – to solidna roślina, tworząca krzewy do 1,5 m wysokości jednakże zawsze sa one dobrze zagęszczone a krzew jest kształtny. Jak pisze twórca tej odmiany, jej mrozoodporność , nie jest wprawdzie jeszcze dostatecznie dobrze zbadana, ale należy spodziewać się, że będzie to 4 strefa usda.

Liście – bardzo dekoracyjne o atrakcyjnym wyglądzie, półmatowe, ciemno zielone.

Pochodzenie – Lyn Griffith x  Home Run . Doskonała para rodzicielska gwarantująca jak najlepszy zestaw genów i satysfakcję z uprawy tej odmiany.

miracl-on-the-hudson miracl-of-the-hudson

W Biltmore /USA/, w miejscowym ogrodzie różanym prowadzony jest cykl badawczy Biltmore Rose Trial. w roku 2014 miał miejsce pierwszy konkurs/ z założenia będą to konkursy coroczne/ na którym opisywana odmiana zdeklasowała konkurencję zdobywając główne nagrody w trzech na 11 kategorii.American Rose Society wymienia ją jako laureatkę następujących nagród: George & Edith Vanderbilt Award for Most Outstanding Rose,Chauncey Beadle Award for Best Shrub Rose,William Cecil Award for Best Growth Habit,Lord Burleigh Award for Most Disease Resistant Rose. Nie z a bardzo wiem co to za nagrody ale jak to brzmi…

Ta – przyznacie Państwo –  ekscentryczna nazwa róży, upamiętnia słynną akcję ratunkową lotu 1549 US Airways i lądowanie na rzece Hudson.

2 komentarzy do “Miracle on the Hudson”

  1. K.Łakomski napisał:

    Dzięki za opis tej odmiany. którą cieszę się już trzeci rok. Jak Betty Prior jest odporna nawet na kiepskich ogrodników. Zapach kojarzę z szypszyną i jest on lekki lub jak kto woli słaby..

  2. kralka napisał:

    Kupiłam tą odmianę pod nazwą Zeelandia i gdyby nie podane synonimiczne nazwy, nie wiedziałabym że taki ciekawy opis dotyczy mojej róży, która na razie jest w doniczce ale szukam jej dobrego miejsca stałego i być może wyląduje koło Home Run jednego ze swoich rodziców. Rzeczywiście płatki są aksamitne a czerwień krwista -taka jaką lubię , przy przekwitaniu nie przybiera fuksjowych tonów, co też dla mnie jest zaletą. Jak na razie w doniczce nie choruje…

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.