Walkure
Fotografie: Marian Sołtys w rosarium Baden k. Wiednia 2011.
Mieszaniec rosa canina.
Hodowca – Rudolf Geschwind, rok 1909. Niestety, jak wykazały ostatnie ustalenia wybitnego znawcy dorobku tego hodowcy – odmiana będąca aktualnie w obrocie handlowym pod tą nazwą , nie może być zaliczona do dorobku Geschwinda.
fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna. Jak widzimy na fotografiach w Lost Beauties oraz w rosarium Baden, róże trochę są podobne do siebie, ale jednak różne. Natomiast ta od Pani Kamili, to już wyraźnie inna odmiana, pochodząca zapewne z kolekcji Cavriglia.
Kwiaty jasno różowe, nieco płowiejące zwłaszcza na brzegach płatków, średnicy 5-6cm. I tu się właściwie zaczynają różnice. Prezentowana jest jako forma pełna, półpełna a nawet jak w przypadku kolekcji Louberta, pojedyncza. Ta , którą sfotografowałem w Baden jest półpełna. Jestem pewien, że Unmuth wie co mówi. Nie powtarza kwitnienia.
Zapach – owocowy /maliny?/.
fotografie – Pani Urszula Trętowska w rosarium Lost Beauties 2012.
Krzew jest klimberem dorastającym do 3 m wysokości. Pędy brązowo czerwone obficie uzbrojone w białawe kolce.Mrozoodporna.
fotografie – Marian Sołtys Roseto Botanico rok 2014.
Liście -ciemno zielone, matowe o zaokrąglonych listkach. Gdybym miał wyrokować po liściach, przypisał bym jej silne koneksje po róży galijskiej.
Pochodzenie – rosa canina x nieznana. Kupując ją, miejmy świadomość tego, że w obrocie handlowym niekoniecznie kupimy Walkure Geschwinda.