Juno
Centifolia. Jednakże nie zdziwmy się zbytnio, gdy spotkamy ją klasyfikowaną jako galijska.
Hodowca - Przez ostatnie 150 lat kilka róż było znanych, bądź sprzedawanych jako Juno. nikt też nie wie skąd się wzięła ta róża , która obecnie jest oferowana jako Juno. Graham Thomas przypisuje ją Laffayowi jednocześnie określając datę jej powstania na rok 1847. I choć G. Thomas widzi ją w pierwszym szeregu tzw. starych róż, to B. Dickerson w ogóle jej istnienia nie dostrzega.
Kwiaty początkowo kuliste, potem rozetowe do ćwierćrozetowych w kolorze jasno różowym, prawie białe. Średnica około 8cm, złożone z ponad 40 jedwabistych płatków. Nie powtarza kwitnienia. Jasnoróżowe kwiaty otwierają się powoli, odsłaniając ciemniejsze płatki, gdy się rozwijają. Z początku są kuliste i na tym etapie przypominają Centifolię, ale później się otwierają prawie płasko, odsłaniając masywne, pikowane płatki otaczające duże button eyes, przybierając kształt z grubsza ćwierćrozetowy, z lekko nierównym konturem. Jej barokowe, pełne kwiaty cierpią w wilgotną pogodę i mogą mieć problemy z otwieraniem się.
Z kolekcji Pani Urszuli Trętowskiej.
Zapach – mocny.
foto kolekcja własna
Krzew – bardzo dobrze rozrastający się, wysokości około 120cm. Niestety, pędy nie są na tyle mocne by unieść ciężar rozwijających się kwiatów, wymaga podwiązywania i podpierania. nie jest wybredna co do wyboru gleby.Mrozoodporna.
Liście – duże, jasno zielone, o nie do końca szorstkiej fakturze.
Fotografie – kolekcja własna 2019
Pochodzenie-
Junona , to postać z mitologii rzymskiej, małżonka Jowisza. Należała razem z Jowiszem i Minerwą do trójcy kapitolińskiej.
fotografie – kolekcja własna 2019