Rose du Roi a Fleur Pourpres
Klasyfikacja jej jest równie umowna jak u Rose du Roi. A więc może to być Damask perpetual, Chińska czy portlandzka. Pojawia się gdzieś około roku 1845 i nie wiemy kto ją wyselekcjonował, ale powszechnie uważa się ją za sport od Rose du Roi.
Ważne jest też zapoznanie się z jej nazwami synonimicznymi. A to: Du Roi Pourpre, Mogador, Crimson Superb.
Kwiaty szkarłatno purpurowe, początkowo są kuliste, potem tworzą płaską rosetę z oczkiem w środku. Kwiaty złożone są z około 25-40 płatków a ich średnica to około 8cm. Ma mocny zapach przypominający róże damasceńskie.
Krzew jest dobrze rozgałęziającą się rośliną, wysokości nie większej jak 1m. Ma liście przypominające róże galijskie.Odmianę tą mam w swojej kolekcji od jesieni 2012.
Pochodzenie: Sport od* Rose du Roi*. Wpis ten zawiera w zasadzie minimum informacji na ten temat. Więcej o tym ważnym wydarzeniu jakim było wyhodowanie Rose du Roi, znajdziemy pod linkiem powyżej.
fotografie obok Małgorzata Kralka kolekcja własna.
Chciałbym jeszcze ostrzec rosomanes. W handlu pod tą właśnie nazwą jak i synonimicznymi nazwami, znajdziemy bardzo różniące się od siebie egzemplarze. Jakże może być inaczej skoro sam Graham Thomas wątpi czy to rzeczywiście sport Rose du Roi. Podobnie jak współcześnie piszący o różach galijskich Francois Joyaux , który uważa, że róża ta, to jakiś mieszaniec galijskich a przypisuje ją Descemetowi, określając czas jej powstania przed rokiem 1810. Jak widzimy, najwięksi znawcy niezbyt wiedzą jak ona rzeczywiście wyglądała i kim w istocie jest. Proponuję posadzenie kilku egzemplarzy z różnych źródeł. Może być ciekawie! Przykładem niech będzie egzemplarz sfotografowany przez Panią Małgorzatę Kralkę we własnej kolekcji.
Fotografie u góry: Marian Sołtys Sangerhausen 2009.