Andre le Notre

andre-le-notrea andre-le-notre1a andre-le-notre3a andre-le-notre2a

Mieszaniec herbatni wyhodowany w firmie Meilland International przez Alaina Meillanda w roku 2000.W obrocie handlowym spotkamy ją  pod jeszcze innymi nazwami:Miriam Makeba, Frederika Bremer czy w USA – Betty White.

andre-le-notre-bagatelle-789 andrelenotre

Odmiana ta może się poszczycić bardzo dużymi/ ponad 13cm średnicy/ i niezwykle pięknymi kwiatami w kolorze różowym, złożone z ponad 50 płatków i intensywnym zapachu róż damasceńskich. W pierwszej fazie rozwoju kwiat  zbliżony jest kształtem do klasycznej formy  mieszańców herbatnich, później przybiera formę ćwierćrozetową.

andre-le-notre

Krzew o pokroju wyprostowanym, dorastający do 120cm wysokości. Liście duże, gęsto rozmieszczone,ciemno zielone o skórzastej teksturze, półmatowe. Odmiana do wszechstronnego zastosowania, tak na kwiat cięty jak i do przyozdabiania rabat. Ta niezwykle efektowna odmiana bardzo często jest nagradzana na różnego rodzaju pokazach różanych, głównie za swoje walory zapachowe uwodzące nas aromatami mirry i piżma.

andre-le-notre-818 andre-le-notre819 andre-le-notre820

Pochodzenie:/Pink Panther x Charleston/ x Yakimour ,

andre-le-notre-869

Andre le Notre/1613-1700/ ogrodnik króla słońce Luwika XIV,to wybitny francuski ogrodnik i twórca parków krajobrazowych. W palecie jego dzieł, znajdziemy najwybitniejsze kreacje francuskiego stylu formalnego. Jest to twórca założenia ogrodowego pałacu Wersalskiego, ale również Tuilerie,Saint Germain,Fontaineblau, Wiedniu i wielu innych. W roku 1675 w uznaniu dla jego kunsztu, król przyznaje mu tytuł szlachecki. Fotografia popiersia  Marian Sołtys. Znajduje się ono na osi Luwru nieopodal Placu Concorde. Natomiast w kościele św. Rocha znajdziemy jego epitafium.

andre-le-notre andre-le-notre2 andre-le-notre3 andre-le-notre_0

Fotografie: Marian Sołtys w ogrodzie różanym parku Tete d’Or w Lyonie 2010 i w Roseraie L’Hay 2011. oraz Elżbieta Sołtys  Bagatelle 2011. Nadto Olena Kovalova i Urszula Trętowska,kolekcja własna.

3 komentarzy do “Andre le Notre”

  1. K.Wolska napisał:

    Andre jest rzeczywiście zachwycającą różą, pod warunkiem, że nie pada. Niestety, deszcz niszczy całą urodę niezwykłego kwiatu. Ale za to oszałamiająco pachnie mocno i intensywnie.
    Mam go piąty sezon, a to znaczy, że jest też mrozoodporny, skoro przetrwał w strefie 5b.
    pozdrawiam serdecznie KW

  2. Magdalena napisał:

    Niestety, zgadzam sie z przedmowczynia. Deszcz calkowicie niszczy te piekne kwiaty, ktore namakaja, staja sie szarawe i nie rozwijaja do konca. Kupilam te roze ze wzgledu na zapach, ale chyba niestety poszukam innej herbacianej pachnacej. Andre jest zbyt delikatny. Pozdrawiam,

  3. Mroczkowska napisał:

    Andre le Notre to jest moja ukochana róża, mimo że mam bardzo dużo różnych odmian róż, głównie wielkokwiatowych i historycznych. Moim zdaniem pięknie pachną mdm Isaac Pierre, Comte de Chambord, blue River jubile celebration i rose de resh. Andre le Notre ma jednak zapach tak odużający, że uważam ją za różę o najwspanialszym zapachu. Nie mogę jej jednak nigdzie dostać, a w ogrodzie mam tylko jedną sztukę, zakupioną przypadkowo, jako bezimienną. W szkółce Rosa Ćwik niby mają tę różę, ale gdy ją tam zakupiłam, okazała się bardzo podobna, jednakże prawie nie pachniała. Szukam dalej tej pachnącej piękności.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.