Berenice
Fotografia: Dorota Blicharz Europa Rosarium Sangerhausen 2009.
Róża galijska/centifolia/hodowli J.P.Viberta z roku 1818.Kwiaty pełne, ćwierć rozetowe ciemno różowe o zmiennej kolorystyce. Świeżo, w pełni rozwinięty kwiat jest ciemno różowy z czasem centrum jego nabiera odcieni fioletowych natomiast płatki zewnętrzne płowieją, czasami jedna z części rozety kwiatowej przebarwia się na jaśniejszy kolor. Przed osypaniem się kwiaty staja się ciemno fioletowe. Ponieważ na krzewie będą znajdowały się kwiaty w różnym stadium rozwoju, nadaje to jemu z lekka niecodzienny wygląd, jak gdyby na krzewie znajdowały się kwiaty różnych odmian lub jak gdyby były posadzone dwa krzewy różnych odmian obok siebie.
fotografia Marian Sołtys w ogrodzie M.Kralki 2013
Kwiaty zawiązują się na pędach pojedynczo lub po 2-4 sztuk i są bardzo wypełnione, tak że pręciki są słabo bądź w ogóle niewidoczne, zapach nieznaczny.
Krzew o pionowym pokroju i pędach pozbawionych kolców a pokrytych jedynie szczecinkami, które dorastają do 120cm wysokości. Liście ciemno zielone złożone z eliptycznego kształtu listków. Wiąże duże ilości owoców. Mrozoodporność 4 strefa usda.
Berenika – to niezwykle dźwięczne imię ma magiczną moc przyciągania. Poza Vibertem, również różę galijską, swojej hodowli nazwał w 1853 roku Auguste Mielez. Minęło 150 lat o okładem i nagle współcześni hodowcy jak gdyby uwierzyli w magiczną moc tej nazwy. W1993roku swoją różę okrywową nazwie tak V.Barni, a jeszcze wcześniej P. Croix swoja floribundę a Gaujard grandiflorę w 1982r.
fotografia Marian Sołtys Roseraie l’Hay 2011
W 1998 roku w firmie Harkness wyhodowano pięknego mieszańca herbatniego o brzoskwinowej barwie i korzennym zapachu i on otrzymał imię Berenice – widzimy go na fotografii obok. Funkcjonuje on jeszcze pod napuszona nazwą Comenwealth glory.