Goldbush

goldbusch-a.jpg goldbusch-1a.jpg goldbusch-1a_0.jpg goldbusch.jpg

Klimber, róża ta, jest trochę spóźniona odpowiedzią Reimera Kordesa na Golden Glow Brownell Familly. O ile Golden Glow była wówczas wielkim osiągnięciem hodowlanym i Kordes nie bez nutki zazdrości wychwalał jej złote kwiaty komplementując iż jest to róża na którą czekano wiele wiele lat, to Goldbusch jest nieco spóźnionym responsem i nie wnosi już nic nowego.

goldbush-galicja-2011-064a goldbush-galicja-2011-065a goldbush-galicja-2011-066a goldbush-galicja-2011-067a

Wprawdzie zostały wprowadzone do Golden Glow geny r. rubiginiosa poprzez roślinę ojcowską ale nie wniosło to nic nowego do samej róży. Golden Glow jest do dziś w sprzedaży i nadal jest podziwiany, czego o Goldbusch powiedzieć się nie da. Z drugiej jednakże strony – może jestem dla Goldbusza zbyt surowy.

goldbusch

goldbusch2 fotografie w rosarium Pani Małgorzaty Kralki 2013.

Wszak G. Buck , użył tej odmiany jako rośliny matecznej i w nagrodę dostał Applejack – różę która jest początkiem wielkiej rodziny całkiem udanych róż Buck’a.  Niemniej jednak zafascynowanie Kordesa tą różą nie było bezowocne , przyniosło nam bowiem w efekcie w 1956 roku,inną piękną różę Alchymist będąca krzyżówką właśnie Golden Glow i r. elganteria.

Kwiaty żółte , pachnące, półpełne, do 15 płatków rozwijają się z zabarwionych na koralowo pąków.

Krzew do 2,5m wysokości.Mrozoodporność 6 strefa usda.

Pochodzenie: Golden Glow x Obergatner Wiebicke. Fotografie: Marian Sołtys Sangerhausen 2009 oraz Arboretum Borova Hora 2011.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.