Norita
Mieszaniec herbatni
Synonimy – Schwartze rose, Selbar, Magia nera – pod tą nazwą rozpowszechniona jest we Włoszech.
Hodowca – autorstwa Maurice Combe z roku 1966.
Kwiaty – Jest to przedstawiciel dość nielicznej grupy bardzo ciemno czerwonych róż, umownie zwanych czarnymi różami. Norita może pochwalić się poza tym dość unikalnym dla mieszańców herbatnich, „buraczkowym” odcieniem czerwieni. Miałem ją przez kilka lat w swojej kolekcji, ale marnie rosła i namiętnie chorowała na czarną plamistość i podobnie jak Sonia po którejś z zim się już nie obudziła.
Gdzieś ze 20 lat temu była bardzo rozpowszechniona wśród lubelskich szkółkarzy, ale ostatnio nie do kupienia. I nagle na wystawie w Końskowoli kogóż to ja widzę! Norita! Kwiaty o średnicy około 10 cm, złożone z 25-30 płatków, mocno pachnące.
Fotografia – Przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka, rosarium Ołomuniec 2013.
Krzew typowy dla mieszańców herbatnich o wysokości do 1m. Roślina o nienadzwyczajnym wigorze i podatna na czarną plamistość. Dla kolekcjonerów i koneserów.
Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji rodziny Barni , Pistoia 2014.
Pochodzenie : Jest to siewka / najprawdopodobniej przypadkowa/ Charles Mallerin . Poulsenowie użyli jej jako dawcy pyłku przy krzyżówce która dała That’s Jazz. Jej jedynym potomkiem w pierwszym pokoleniu jest Isabelle Renaissance z roku 1991. W drugim miniaturowa Real, który z kolei dał mini florę Bordeaux . I tak oto uzyskaliśmy piękny ciąg pokoleniowy intensywnej dobrej czerwieni. Charles Mallerin – Norita – That’s Jazz – Isabelle Reinassance – Real – Bordeaux . Piękna rodzina!
Fotografia: Marian Sołtys wystawa róż w Końskowoli 2009 oraz w rozarium Pruhonice.
Fotografia – Pan Jacek Kondratowicz. Bardzo mnie ucieszyła ta fotografia. przedstawia ona różę dokładnie tą jaką przypominam sobie z mojego ogrodu sprzed 30lat. Gdy moja przepadła, widywałem w różnych miejscach Noritę, ale nigdzie nie miała ona takiego charakterystycznego odcienia, który dziś porównałbym do Tuscany. No i właśnie ta fotografia Pana Jacka przypomniała mi ten charakterystyczny odcień czerwieni. Wnioskuję z tego – poza wszystkim – , że kolorystyka Nority zależna jest też od źródła , a w zasadzie od praźródła pochodzenia zrazu.
Róża ta wyróżnia się faktycznie swoja oryginalnością wśród mieszańców herbatnich a w szczególności pośród współczesnych TH,które ze szlachetnym kształtem charakteryzującym tę rasę nie maja już wiele wspólnego,za to posiadają fachowy pijar jak to się dziś mówi,który atakuje przeciętnego klienta,że oto kupuje coś oryginalnego i niepowtarzalnego. Ale wracając do tematu. Moja Norita pochodzi ze szkółki Pana B.Wituszyńskiego i została zakupiona na początku lat siedemdziesiątych. Jeżeli gdzieś jest jeszcze dostępna to chyba tylko w amatorskiej hodowli,bo wertując oferty wielu polskich szkółek nigdzie jej nie spotkałem. A szkoda. W sprzyjających warunkach kwiaty robią wrażenie,pozytywne oczywiście. Pięknie zbudowane, o oryginalnym buraczkowym kolorze, na który nakładają się czarne cienie. Im cieplejsza pogoda tym ciemniejszy odcień czerwieni i do tego aksamitny połysk. Zapach wyraźny,typowo herbaciany. Dodam ze na moich krzewach trafiają się kwiaty o wyrazie spiralnie ułożonych płatkach co podejrzewam świadczy,ze odmiana w dalekich przodkach ma rasę pernetian. To taka mała uwaga dotycząca artykułu o powstawaniu sportów wśród odmian róż. Wydawać by się mogło, że im bardziej skomplikowany rodowód danego mieszańca,tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niego mutacji. Sam krzew nie jest tak wrażliwy na choroby jak powszechnie się sądzi. Osiąga ok 70 cm wysokości ale nie rozkrzewia się zbyt chętnie. Liście duże,ciemnozielone, skórzaste są wyjątkowo odporne na mączniaka. Nie zauważyłem też aby łatwo ulegał czarnej plamistości. Niestety jest wrażliwa na mokrą pogodę. Zamoczone pąki potrafią w ogóle się nie otworzyć. Jest to odmiana doskonała kwiat cięty.
Jak donosi Informator PTR , w roku 1975 w czasie trwania XVII Ogólnopolskiej Wystawy Róż w Chorzowskim Parku Kultury, zorganizowano konkurs na najpiękniejszą różę, którą wybierali zwiedzający. Najwięcej głosów, bo 1259 uzyskała róża Wiener Charme. W dalszej kolejności Eifel Tower1242, Casanowa1143, Whisky, Piccadily , Norita, Elizabeth Harkness, Mazowsze, Interflora i Cherry Brandy.
czwartek, 20 Luty 2020 o godz. 10:44
Zamierzam tej wiosny ściągnąć tę odmianę z Ukrainy. Jeszcze tylko potrzebuję dla niej odpowiednie dokumenty, żeby mogła spokojnie przejść przez granicę :)
czwartek, 20 Luty 2020 o godz. 10:45
Wysłało mi komentarz zanim dokończyłam. Zapałałam chęciąć nabycia Nority, ponieważ w latach 70-tych mój pradziadek zasadził w ogrodzie różę niezwykle do niej podobną i potrzebuję ją do porównania. Może nasz „Roman” to właśnie Norita…