Grande Cuisse de Nymphe

cuisse-de-nymphe.jpg cuisse-de-nymphe1a.jpg cuisse-de-nymphe2a.jpg

Rosa alba. Krzaczasta. Mieszaniec pomiędzy rosa alba a rosa centifolia. Mamy tu do czynienia z ogromną ilością nazw synonimicznych. Dowodzi  to tego, że róża ta znana jest naszym przodkom od dawna. – prawdopodobnie od XV a może i od XIV wieku. – oraz że była powszechnie znana. Tak więc w każdym względnie izolowanym środowisku -  a o to było 500 latemu nieporównywalnie łatwiej jak dziś – musiała się jakoś nazywać. Wszak nie było towarzystw różanych, które unifikowały, klasyfikowały i wyjaśniały.

cuisse-de-nymphe

cuisse-de-nymphe2  Fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia rok 2014.

Nazwy te od pospolitej i mało finezyjnej rosa alba incarnata, poprzez trywialne Bella Donna, po wymyślne i fantazyjne jak Grande Cuisse de Nymphe/wielkie udo nimfy?!/ czy La Virginale. Mnie najbardziej odpowiada  panieński rumieniec/Maiden’s Blush/.Dla porządku napiszmy jeszcze, że kwiaty ma w lekkim delikatnym różu o średnicy około 8cm. bardzo podobne do Rosa Alba Maxima.  Zapach ich jest przepiękny a w ogóle to bardzo mi odpowiada zapach rosa alba. ulistnienie szarozielone, typowe dla róż alba.

cuisse-de-nymphe cuisse-de-nymphe1

Krzew dorasta do 1,8m i jest wytwornie zbudowany, może więć służyć jako krzew odrębny ale chyba lepiej sprawdzi się nam w żywopłocie. Jest bardzo żywotna. P.Harkness odnosząc sie do kwestii długowieczności róż jako jeden z przykładów podaje Maiden’s Blush i udokumentowany fakt przeżycia przez nią, na własnych korzeniach około 200 lat.

cuisse-de-nimphe-a_0 cuisse-de-nimphe1a_0

Studiując jej opisy zauważyłem, że składają się z samych superlatywów. No bo jeszcze nie napisałem, że jest odporna na choroby i bardzo mrozoodporna/niech to opisowe określenie wystarczy/, nadto może jeszcze rosnąć w cieniu itd. Gdybyż to wszystko było prawdą, a zapewne jest , to gdzie tu miejsce na doskonalenie. Jak mawiał Oskar Wilde:”Zasmuca mnie Pani mówiąc, że jestem doskonały gdyż doskonałość wyklucza rozwój, a ja chciałbym się rozwijać”. Toteż i hodowcy dostrzegli w niej  poważne wady. Jest nią np. krótki okres kwitnienia, który trwa tylko czy też aż 6 tygodni. Któż z nas nie chciałby by ta piękna chwila trwała wiecznie?

cuisse-de-nymphe cuisse-de-nymphe2

cuisse-de-nymphe3 Fotografie w kolekcji Barni.

Maiden’s Blush ma swoja równie urodziwą mniejszą/młodszą siostrę Small Maiden’s Blush z kwiatami tylko niewiele mniejszymi niż u większej siostry.

Pochodzenie:Rosa Alba x Rosa centifolia .Fotografie: Marian Sołtys Sangerhausen 2009, oraz Rosarium Abbaye de Valsaintes 2010.

 


Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.