Rosa Glauca – Carmenetta i inne mieszańce rubrifolii
Rosa glauca i mnóstwo nazw synonimicznych jak r.rubrifolia, majalis , romana etc. Kwitnie tylko raz w sezonie malutkimi 2-3cm pachnącymi kwiatuszkami o 5 płatkach. Wiąże mnóstwo dekracyjnych owoców. Istna ptasia stołówka, sądzę że to właśnie one/ptaki/ są sprawcami owego nieoczekiwanego rozsiewania się tej róży po całym ogrodzie, o czym pisze Pani Walentyna Gubała.
Krzew wyrasta do 2-3m i jest istnym kolczastym potworem i to wcale nie ciasteczkowym. Lepiej posadzić gdzieś w kącie ogrodu i nie zbliżać się bez wyraźnej potrzeby.Kora na starszych egzemplarzach przebarwia się na czerwono brunatny kolor
Listowie o kolorze trudnym do określenia. Z wierzchu niewątpliwie niebieskawe a od spodu czerwonawe. U nas nie ma takich mrozów które mogłyby jej zaszkodzić.
Nie wymaga żadnej opieki.Fotografie:Walentyna Gubała.
![carmenetta carmenetta](http://www.roses.webhost.pl/wp-content/gallery/cache/29746__200x200_carmenetta.jpg)
![carmenetta2 carmenetta2](http://www.roses.webhost.pl/wp-content/gallery/cache/29747__200x200_carmenetta2.jpg)
To co widzimy na fotografiach obok, to Carmenetta, efekt krzyżówki r.glauca z rugosą. Krzyżówka ta została wykonana przez dr. Izabelę Preston w roku 1923 w Kanadzie. Jak widzimy, z punktu widzenia przeciętnego miłośnika róż, nie różni się znacząco od odmiany wyjściowej, ma tylko od niej nieco większe kwiaty.Nie znany też jest przeze mnie przypadek by Carmenetta była wykorzystywana w dalszych pracach hodowlanych.
![carmenetta3 carmenetta3](http://www.roses.webhost.pl/wp-content/gallery/cache/29748__200x200_carmenetta3.jpg)
Fotografie w rosarium Van der Goot w Sommerville USA 2017. Za to wyjściowa r.rubrifolia, jej możliwości zostały przez Izabelę Preston dobrze sprawdzone. W latach trzydziestych ubiegłego wieku wykonała bowiem w Experymental Farm Kanada wiele krzyżówek z rubrifolia, które opisała w artykule zamieszczonym w American Rose Annula z roku 1946. Oto one:
Algonquin- to siewka z otwartego zapylenia hybrydy rugosa-rubrifolia, krzew wysokości do 3 m ale wygląda zupełnie inaczej niż Carmenetta. Liście są ciemnozielone z lekkim fioletowawym odcieniem i są duże i skórzaste. pojedyncze kwiaty mają kolor Rhodamine z białymi środkami i mają prawie osiem cm średnicy. rosną w dużych skupiskach, a roślina jest bardzo efektowna przez dwa lub trzy tygodnie w czerwcu. Duże owoce w kształcie butelek są bardzo dekoracyjne i przez większość lat rodzą wielką obfitość.
Mohawk ma podobne pochodzenie, ale jest krzewem karłowatym o wysokości około trzech stóp, chociaż ma prawie dwadzieścia lat. matowe zielone liście są małe i skórzaste, a pojedyncze kwiaty, raczej jaśniejsze niż Aster Purple, mają białe centra. W czerwcu tworzy atrakcyjny krzew i kwiaty przez dwa tygodnie.
Micmac jest potomkiem krzyża rubrifolia-rugosa, ale różni się znacznie od dwóch wymienionych powyżej. wprawdzie wypuszcza około dwumetrowej długości pędy , ale nie tworzy solidnego krzewu. Tekstura liści wyraźnie przypomina nam powinowactwo z rugosą. Kwiaty ma białe, pojedyncze.
Milicent - r.rubrifolia x r.harrisonii
Chippewa – r,rubrifolia x White Tausendschon
R.rubrifolia krzyżowana też była z siewką r.harrisonii , z Patricia Macoun, która jest siewką r. helenae i inne ale sama Preston stwierdziła, że nie były na tyle atrakcyjne by im nadać nazwy.
czwartek, 29 Maj 2008 o godz. 17:48
Chciałabym dodać, że rozsiewa się w ogromnych ilościach i w przedziwnych miejscach :)
niedziela, 31 Styczeń 2016 o godz. 18:20
na poniższym zdjęciu jest róża bardzo przypominająca R.glauca:
http://www.spring.com.pl/wp-content/uploads/2014/09/ogrod-szczecin-kurow-5.jpg
ale kwitnie pod koniec lata i jest niższa. Czy to jakiś mieszaniec/odmiana?
sobota, 19 Marzec 2016 o godz. 21:02
W szkółce Rosarium k. Jarocina oferowana jest m.in. Rosa rubrifolia NOVA. R. rubrifolia to synonim R. glauca (tak pisze m.in. dr Popek w swej książce kluczu: dziko rosnące Róże Europy). I ta NOVA (mieszaniec, odmiana?) ma mieć tylko 1,2 – 2 m wysokości i 2 m szerokości, poza tym bezbronne (sic!) pędy, bez kolców. Może na zdjęciu to jest właśnie ta NOVA?
poniedziałek, 11 Kwiecień 2016 o godz. 20:54
Rosarium opisuje ją jako kwitnącą na początku lata i nie powtarzajacą. :(