La Reine

la-reine la-reine-jpg2_ la-reine-fot-antuque-rose-emporium.jpg

Zwana inaczej The Autumnal centifolia. Jak też Reine de Laffay zapewne dla rozróżnienia gdyż była to bardzo popularna nazwa w owym czasie – Hybrid Perpetual. Hodowla  -Jean Laffay z roku 1842. To jedna z pierwszych remontantek jakie zostały wyhodowane i nadal – is the best.

Kwiaty – półkulistej formy średnicy 10cm, o silnym zapachu,bardzo podobnym do centifolii. Kwiaty ma bardzo pełne – około 80 płatków! i są bardzo trwałe, bardzo długo pozostając na pędzie w doskonałej formie. Kwitnie obficie przez cały sezon.

la-reine la-reine-tr

Krzew o wzroście do około 1,5m. a więc jest to remontantka o zwartym kompaktowym wzroście. Pędy  zielone, prawie bez kolców, listowie karbowane,  jasnozielone. Mrozoodporność strefa 5usda

Pochodzenie : siewka William Jesse. W swoim czasie była chętnie używana jako roślina rodzicielska.

I jeszcze jedna ciekawostka.   La Reine  jest początkiem bardzo ciekawej serii  zdarzeń, bowiem La Reine wydaje sport Souvenir de la Reine d’Anglegaterie, ta z kolei wydaje sport Baroness Rotschild a baronessa obdarza nas kolejnym sportem Merveille de Lyon a ten wieńczy ten ciąg samoistnych mutacji remontantką Spencer . Oczywiście nie jestem pewien czy to koniec owego łańcucha, po prostu nie znam innych zdarzeń, HMF również nie wymienia żadnego sportu od Spencera. Posumujmy: mamy więc  tu do czynienia z poczwórnym sportem.

la-reine ilustracja z Les plus Belles Roses …

la-reine-1880-3  Chromolitografia z Gallica Biblioteque Numerique – Journal des Roses

H. Ellwanger w The Rose tak o niej pisze: La Reine, zgodnie ze swoją nazwa królowała w ogrodach przez wiele lat i nadal jest bardzo przydatna różą, ale poza tym winniśmy jej szacunek jako rodzicowi bardzo przydatnej rodziny Hybrid Perpetuals w skład której wchodzą: Anne de Diesbach, Antoine Moutin, Auguste Mie, Belle Normande, François Michelon, Gloire de Vitry, Laelia, Louise Peyronny, Alice Dureau, Mme. Nachury, Reine du Midi, Ville de St. Denis,czy Paul Neyron.

Dodajmy jeszcze, że w czasie gdy się pojawiła powszechnym było przekonanie iż oto nadchodzi róża która zdetronizuje centifolie. Dziś z perspektywy ponad 150 lat, widzimy, że proroctwo to się nie wypełniło. Po krótkim okresie czasu dominacji remontantek i zmierzchu popularności centifolii obie odeszły w cień pogodzone przez mieszańce herbatnie i floribundy. Dziś, na początku XXI wieku wraca moda na stare róże ogrodowe w tym i na centifolie i na remontantki. W moim ogrodzie La Reine zajmuje poczesne, eksponowane miejsce.

Fotografie – Małgorzata Kralka i Urszula Trętowska w rosarium Meldorf 2012.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.