Pink Grootendorst

pink-grotendorst.jpg

Krzaczasta. Hybrid Rugosa. Wyhodowana w Holandii w 1923roku przez F.J.Grootendorst. Kwiaty o lekkim zapachu o średnicy do 5 cm. i 25 płatkach. Nadają się do cięcia, dobrze urozmaicając bukiety mieszane. Czasem po sezonie powtarza kwitnienie ale niezwykle oszczędnie.
Krzew o wysokości do 1,8m. mrozoodporny i odporny na choroby. Żywotny.
pink-grootendorst1-gubala.jpg pink-grootendorst-2-gubala.jpg

pink-grootendorst

Pochodzenie: sport od F.J.Grootendorst, podobnie jak  White Grootendorst czy Grootendorst Supreme. O tychże sportach nie najlepiej wyraża się Graham Thomas mówiąc, że oba są mniej energiczne od rodzica.Ogólnie można powiedzieć, że odmiana ta znacznie lepiej prezentuje się na fotografiach. w naturze okazuje się , że kwiaty są , w stosunku do wielkości rośliny, zaskakująco małe, nie tworząc w zasadzie żadnego specjalnego efektu.

pg pg1 pg2 pg3

Krzew nie grzeszy urodą no i ten brak zapachu. Powstaje więc pytanie po co ją posadziłem. Właśnie po to by móc coś takiego odpowiedzialnie napisać i przestrzec innych by nie oczekiwali niczego nadzwyczajnego.

Fotografie: nr1 Tomek Ciesielski, nr 2 i 3 Walentyna Gubała. nr4 ms. Cztery ostatnie fotografie: Dorota Szczepaniak.

4 komentarzy do “Pink Grootendorst”

  1. Dorota Szczepaniak napisał:

    Ja posadziłam ją bardzo blisko F.J. Grootendorst. Może jak się rozrosną i stworzą jeden krzew, to nie będzie tak źle? Rosną w części leśnej w towarzystwie sosen wejmutek i zbyt wiele po nich nie oczekuję :)

  2. gubała napisał:

    Pokrój krzewu może faktycznie bez wdzięku, ale w pełni kwitnienia zwraca uwagę. W każdym bądź razie osoby odwiedzające mój ogród zazwyczaj dopytują się o nią. No i dziwią się tym kwiatom podobnym do goździków.
    Myślę, że dobrze by się sprawdziła w nasadzeniach żywopłotowych.

  3. Beata Jurczak napisał:

    Mam taką nadzieję, bo posadziłam ją w żywopłocie właśnie. Po roku uprawy dominujące jest jedno spostrzeżenie: Pink Grootendorst to przysmak mszyc, ciągną do niej, niemal nie zauważając innych róż. Doskonała roślina „pułapkowa”.

  4. Dorota Szczepaniak napisał:

    Oj tak, tak. Mszyce je uwielbiają. Nie wiem czy udało mi się zrobić jakieś zdjęcie bez tego ssącego towarzystwa.

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.